Skip links

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kahve makineniz sizi bıktırmış olabilir. Sabah kahvesi sizin için bir ölüm kalım meselesiyse ve kirli bir kahve makineniz varsa öyledir. Kahve makinenizi en son ne zaman iyice temizlediniz? Kabın yıkanması önemlidir ancak kahve makinesinin iç parçalarının temizlenmesi de atlanmaması gereken bir iştir. Temizlemen gerektiğini bile biliyor muydun? Temiz bir kahve makinesi, iyi bir fincan kahve ile kötü bir fincan çamur arasındaki fark olabilir.

Temiz bir kahve makinesi, kahvenizin tadında gerçekten büyük bir fark yaratır. Artan kahve yağları kahve makinenizin içinde birikebilir. Ayrıca özellikle suyun sert olduğu bölgelerde maden yatakları oluşabilmektedir. Bu birikintilere “ölçek” denir. Kireç tortusu ve mineral tortusu olmak üzere iki tür tortu vardır ve ikisini de istemezsiniz. Kireç, kahve makinenizin ısıtma ünitesini ve su akışını etkileyebilir ve verimliliğini azaltabilir. Kirecin ne kadar hızlı oluştuğu içme suyunuzun kalitesine bağlıdır. Kahvenizi yapmak için şişe suyu kullanırsanız, kireç muhtemelen o kadar hızlı oluşmayacaktır ancak yine de biriken kahve yağları konusunda endişelenmeniz gerekir. Güvenli oynamak ve kahve makinenizi düzenli olarak temizlemek daha iyidir.

Kahve makinenizi temizlemek zor bir iş değildir ve aslında kahve yapmak kadar kolaydır. Tek yapmanız gereken kahve makinesinin su haznesine yarısı sirke yarısı su dolu bir tencere dökmek. Beyaz sirke kullanılması gerektiğini söylemeye gerek yok. Elma sirkesi çeşitlerinden uzak durun. Daha sonra normal demleme döngüsünü açın. Demleme sırasında mutfağınızda muhtemelen hoşunuza gidecek hoş bir salata kokusu olacaktır. Salata hayranı değilseniz, bunun iyi bir fincan kahve için ödenecek küçük bir bedel olduğunu unutmayın.

Şimdi kahve makinesini bu kez su haznesinde yalnızca su kullanarak ve demleme döngüsünü yeniden çalıştırarak durulayın. Hala sirke kokusu alıyorsanız bunu birkaç kez daha yapmanız gerekebilir.

Kahve makinesini temiz tutmanın bir diğer kolay yolu da su haznesine mermer bilye koymaktır. Genellikle kahve makinesinin içinde birikecek olan tüm mineral birikintileri bunun yerine mermerin üzerinde birikecektir. Arada bir mermeri çıkarın, yıkayın ve tekrar hazneye yerleştirin. Bu ne kadar kolay olabilir ki?

En iyi çözüm, kahve makinenizi mermer yöntemini de kullanarak ayda bir sirke ile temizlemek olacaktır. Mermeri haftada bir değiştirin; kahve makineniz harika bir şekle sahip olacaktır.

Eski bir kahve makineniz varsa ve demlemenin tadından memnun değilseniz neden temizlemeyi denemiyorsunuz? Temiz bir kahve makinesi daha lezzetli kahveler hazırlayacaktır.

 

İyi Bir Kahve İyi Çekirdekten Yapılır!

Kahve kavurma teknolojisinde lider olan Gülmak Nova Serisi, kullanım kolaylığı ve verimliliği ön planda tutarak tasarlanmıştır. Bu seri, kahve çeşitlerinin doğal aromasını en iyi şekilde ortaya çıkarmak için özel malzemelerle donatılmıştır. Tambur ve karıştırma paletlerinin helizyonik hareketi, kahve çekirdeklerinin eşit ve dengeli bir şekilde kavrulmasını sağlar, böylece her seferinde mükemmel kavurma sonuçları elde edilir. Yenilikçi özellikleriyle donatılmış bu makineler, kahve kavurma sürecini sadeleştirir ve kullanıcılara zamandan tasarruf sağlar, günü daha pozitif ve enerjik geçirmelerine olanak tanır.

WeCreativez WhatsApp Support
You can send your messages and questions to our customer representatives 24/7
👋 Hello, how can we help you?