Skip links

Espresso Yapmak İçin Hangi Kahve Çekirdeklerini Kullanabilirsiniz?

Kahve çekirdekleri kutuları sonsuz gibi görünen sıralar halinde uzanıyor. Öğütücünün çok fazla ayarı var ve Fransız kavurma ile İtalyan kavurması arasındaki farktan emin değilsiniz. Hangi kahve çekirdeğinden en iyi espressoyu yaptığını nasıl anlarsınız?

Temel bilgilerle başlamak en iyisidir. Cappuccino ve latte espressonun çeşitleridir. Yalnızca espressonun buharlanmış süte oranı bakımından farklılık gösterirler. Her ikisi de kendi ayrı çekirdek türünü gerektirmez.

Eğitimsiz tüketici, piyasadaki çok sayıda çekirdek arasından seçim yapmaya çalışırken kolaylıkla bunalıma girebilir. Ancak umutsuzluğa kapılmayın. Satıcılar bazen, geniş ve çeşitli bir envanter izlenimi vermek için çok sayıda fasulye olduğu şeklindeki yaygın yanlış kanıdan yararlanırlar. Gerçekte ticari olarak yalnızca iki tür kahve çekirdeği mevcuttur: Arabica ve Robusta.

Arabica, yüksek rakımlarda, deniz seviyesinden en az 2.400 feet yükseklikte yetişir ve pürüzsüz, hafif asidik bir tada sahiptir. Genellikle doğu Afrika ile Orta ve Güney Amerika’da yetişir. Robusta alçak rakımlarda yetişir ve daha güçlü, hafif acı bir tada sahiptir. Güneydoğu Asya, Orta Afrika ve Latin Amerika’da bulunabilir.

Tüm kavurucular, kavurma konusunda kendi yöntem ve inançlarını benimserler, ancak temel işlemde yeşil, çiğ kahve çekirdeği, genellikle yedi ila 12 dakika boyunca 250 Celsius derece veya daha yüksek sıcaklıklara maruz bırakılır. Isı, çekirdeğin doğal asitliğini ve acılığını bozar. Kavurma süresi uzadıkça çekirdekler daha acı ve daha az asitli hale gelir.

Espresso için çekirdekleri kavurmanın veya öğütmenin tek bir doğru yolu yoktur. Aslında espresso genellikle farklı renk ve kıvamdaki çekirdeklerin karışımından yapılır. Farklı coğrafi bölgelerin belirli bir karışımı tercih etmesi alışılmadık bir durum değildir. Örneğin, kuzey İtalya’da, orta aralıkta espresso kızartmayı tercih ederken, Kaliforniya’nın tadı daha koyu, Fransız kavurmasına yöneliyor.

Bir süpermarkette taze kahve çekirdeği alma şansı yok denecek kadar azdır ve öğütülmüş kahveden bahsederken de bu saf bir gerçektir. En iyi seçeneğiniz paketin üzerindeki son kullanma tarihine çok dikkat etmektir. Kahve çekirdeği satın alırken tazeliği garanti etmenin en iyi yolu, en popüler, en hızlı satan çekirdeği almaktır. Kahve çekirdeği ne kadar hızlı satılırsa, o kadar hızlı kavrulması gerekecek, bu da en taze kavrulmuş çekideği alma şansınızı artıracaktır. İdeal tazelik, kendi taze kavrulmuş çekirdeklerinizi demlemeden hemen önce öğütmenizle elde edilir.

Kahvenin kavrulması-öğütülmesi-demlenmesi zaman döngüsündeki zaman aralıklarının da dikkate alınması önemlidir. Kullanılan ekipmanın durumu ve suyun kalitesi de önemli faktörlerdir. Hiç şüphe yok ki en iyi kahveyi neyin oluşturduğuna dair tartışma sonsuz olacaktır, ancak sonuçta bu sadece bir zevk meselesidir.

Endüstriyel Kahve Kavurma Makinası Arıyorsanız!

Gülmak Nova Serisi, esneklik ve yüksek performansı bir arada sunarak kahve kavurma işletmelerinin ihtiyaçlarına cevap verir. Nova Serisi’nin kullanıcı dostu arayüzü sayesinde, tüm kavurma işlemlerini tek bir dokunmatik ekrandan kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, makinelerin kompakt tasarımı, küçük mekanlarda bile kolayca konumlandırılmasını sağlar. Kontrol panellerinin kullanıcıya göre ayarlanabilir olması, her kullanıcının makineyi en rahat şekilde kullanabilmesine olanak tanır. Gülmak, bu seride baristalar ve kavurma ustalarının hayatını kolaylaştırmak için her detayı düşündü.

WeCreativez WhatsApp Support
You can send your messages and questions to our customer representatives 24/7
👋 Hello, how can we help you?