Skip links

Taş Ayırıcı Nedir? Kahve Kavurma Makinesinde Kullanımı Nasıl Olur?

Kahve, genellikle günümüzde kişilerin sabah uyandığında ya da sevdikleriyle sohbet ederken aradığı içecekler arasında yer almaktadır. Bu yüzden kişilerin önem verdiği içeceklerden biri olan kahvenin lezzeti de kaliteli olması gerekmektedir. Bunun adına işletmeler kahve çekirdeklerini arzu eden kişilere sunmadan önce belirli işlemlerden geçirmektedirler. Bu aşamaların başında kullanılan makineler ise taş ayırıcı destoner ünitesidir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraberinde üretilen kahve kavurma makinası sayesinde kahve çekirdeklerinin kahverengi olması sağlanmaktadır. Bu sayede kavrulan çekirdekler kahvenin lezzetini sağlamaktadır. Fakat bu aşamadan önce bilinmesi gereken en önemli hususta taş ayırıcı ünitenin kullanılmasıdır. Kahvenin lezzet ve kalitesine olan etkileri söz konusu olduğunda, çekirdeklerinin kavurma ve ayıklama işlemleri ilk aşamaların başında gelmektedir. Kahve kavurma işlemlerinde mükemmel kalite ve sorunsuz bir iş sağlamak adına mutlaka taş ayırıcı ekipmanı kullanılmasında yarar vardır.

Kahve Kavurma Makinaları ve Taş Ayıklama Üniteleri

Kahvenin damak tadına uygun ve aromaya sahip olması için en önemli işlemlerden birisi kahve çekirdeklerinin kavurma sürecidir. İstenilen aromayı ve lezzeti sağlaması adına hassas ayarlarla çalıştırılan kahve kavurma makineleri sayesinde kahve çekirdekleri hazır hale gerilmektedir. Kahve kavurma işlemi sırasında mutlaka taş ayırıcı ünite kullanılması gerekmektedir. Bu cihaz kahve çekirdekleri arasında bulunan yabancı maddeleri ayıklama için kullanılmaktadır.

Kavrulması için satın alınan kahve çekirdekleri; kavrulma aşamasına gelinceye kadar hasat ya da nakliye gibi çeşitli aşamalardan geçmektedir. Bu aşamalar sırasında kahve çekirdekleri, işlemlere bağlı olarak taş, kum veya metal gibi çeşitli yabancı maddeler tarafından etkilenebilmektedir. Bu yabancı maddeler, kahve kavurma makinanızın bozulmasına neden olabilmektedir. Ayrıca taş ayrıcı ünite kullanılmaması durumunda, kahve tüketecek kişilerin sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Böyle bir durumda ise hem marka değerinizi düşürür, hem de müşterileriniz ile aranızda potansiyel olarak yasal bir takım sorunlara da neden olabilmektedir.

Taş Ayırıcı (Destoner) Ünitelerinin Amacı ve Kullanımı

Destoner olarak da bilinen taş ayıklama makineleri; basınçlı hava ile çalışmaktadır. Bu cihaz aynı boyutlarda fakat farklı ağırlıklarda olan yabancı maddelerin (taş, kum veya metal parçacıkları gibi) ayıklama işleminde kullanılmaktadır. Taş ayıklama ünite sayede mükemmel bir kalitede kahve kavurma işlemi sağlanmış olunacaktır. Ünite kullanılmaması durumunda kahve kavurma makinenize yabancı maddeler takılabilmektedir. Bu durumda ise kahve kavurma makinenizin de kullanım ömrünü azaltmış olacaksınız. Kullanılan destoner sayesinde makinenizin ömrü uzar ve kahve çekirdekleri olması gereken lezzete kavuşacaktır. Destoner,  yabancı maddelerden kaynaklı oluşabilecek sorunları azaltacak, kahve kalitesini artıracak ve marka değerinizi koruyacaktır.

Gülmak Makine Taş Ayıklama (Destoner) Üniteleri

Gülmak Makine, yıllarca süren ar-ge çalışmalarımız sayesinde mükemmelleştirdiğimiz çeşitli taş ayıklama makineleri (destoner) üretmekteyiz. Bu modeller sayesinde, ergonomik bir kullanıcı deneyimi sağlamaktayız.

Firmamızın sitesinde ürünleri ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca sitede NOVA serisi kahve kavurma makinaları ile uyumlu olarak tasarlanan taş ayıklama makinaları mevcuttur. Destoner ürünümüz her nova serisi modellerimizde kullanılmasını mutlaka tavsiye ediyoruz. Bunun sayesinde, kahve üretiminizin kalitesini arttırabilirsiniz. Ayrıca olası sorunları da en aza indirgemiş olacaksınız. Mühendislerimiz tarafından üretilen ileri gelen teknolojileriyle donatılmış makinelerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

WeCreativez WhatsApp Support
You can send your messages and questions to our customer representatives 24/7
👋 Hello, how can we help you?