Skip links
kuruyemis-tuzlama-makinesi-bakimi

Kuruyemiş Tuzlama Makinesi Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Kuruyemiş sektöründe makineler oldukça çok yer kaplamaktadır. Neredeyse tüm işlemler makineler tarafından el değmeden yapılmaktadır. Kuruyemiş üretiminde tüm aşamalarda makine ihtiyacı bulunduğu için GÜLMAK tarafından üretim ve tasarım yapılmaktadır. Kuruyemiş kavurma ve tuzlama makinası üreterek en iyi ürünlerin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Üretilen makinalar işletmeler tarafından ihtiyaçlarına göre tercih edilerek kullanılıyor.

GÜLMAK ürettiği tüm ürünler için tam ve üstün performans garantisi vermektedir. Satın alınmış olan tüm makinelerin en önemli özellikleri uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılıyor olmasıdır. Ancak makinelerin uzun ömürlü olmasında kullanım şartları da oldukça önemlidir. Gerekli bakım ve kontrolleri yapılan makinalarda sorun çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Fakat bakımı ve temizliği yapılmayan her cihaz markası ne olursa olsun sorun çıkarabilmektedir. Bu nedenle kuruyemiş tuzlama makinası ve diğer makinalarda bakım koşullarına dikkat etmek önemli bir gerekliliktir.

Kuruyemiş Tuzlama Makinası Hangi Bakımları Yapılmalıdır?

Kuruyemiş tuzlama makinaları elektronik ve mekanik sistemlere sahiptir. Bu nedenle de bakımları sık sık yapılarak herhangi bir sorunla karşılaşmamak gerekir. Tuzlama makinelerinde her yıl ya da kullanıma bağlı olarak her 6 ayda bir bakım yapılmalıdır. Tuzlama makinesinin işlevini yerine getirmesini engelleyen nedenler bakımlarda kontrol edilerek düzeltilmesi sağlanması gerekmektedir.

Bir tuzlama makinesi iyi bir şekilde kullanıldığı zaman herhangi bir sorun ile karşılaşma olasılığınız düşüktür. Makinede olası bir problem ile karşılaşmamak adına kullanım kılavuzunda belirtilen önerilere uyulması gerekmektedir. Elektronik sorunlar karşılaşılabilecek en büyük sorunlardan birisidir. Genel kontroller sırasında makinelerin elektrik tesisatı kontrol edilerek makinenin çalışmasını engelleyebilecek hatalar giderilmelidir. Bunun dışında makinenin üzerinde bulunan ayarlama üniteleri, kollar ve elektrik butonları gibi ekipmanlar genel bir kontrolden geçirilmelidir.

tuzlama-makinesi-bakimi

Kuruyemiş Tuzlama Makinası Temizliği Nedir?

Kuruyemiş tuzlama makinesi bakımı en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan birisidir. Mümkünse her tuzlama işlemi sonrasında temizlik yapılmasına özen gösterilmelidir. Özellikle de farklı kuruyemişler tuzlanacaksa mutlaka tambur temizliği yapılmalıdır. Aksi takdirde kuruyemişlerin tatları hoş olmayabilmektedir. Ayrıca rutin olarak tambur dışında cihazın genel temizliği, su ve tuz bölmelerinin temizliği yapılmalıdır. Tuzlama makinası kuruyemişleri sağlıklı bir şekilde tuzlayabilmesi için hijyenik özellikler taşımalıdır.

Makine temizliğinde yoğun kimyasal kullanımı yerine doğal temizlik ürünlerine yer verilmelidir. Yoğun kimyasal kullanımı tuzlamada bazı sorunlara neden olunabilmektedir. Bunun için su başta olmak üzere makine kataloğu içinde yer alan temizlik ürünleri tercih edilmesi önerilmektedir. Ayrıca tambur temizliği için vakumlu cihazlar tercih edilerek temizlik daha da kolaylaştırılabilmektedir.

Kuruyemiş Tuzlama Makinesi Bakımı Neden Önemlidir?

GÜLMAK tarafından üretilen kuruyemiş makinaları yapısal özellikleri ve Ar-Ge çalışmaları sayesinde oldukça uzun ömürlüdür. Özellikle tüm makinelerde tercih edilen paslanmaz çelik yapısı sayesinde kullanım açısından uzun ömürlü olması sağlamaktadır. Makinelerde kullanılan ekipmanlar da kullanıcının kolay kullanımını sağlamak için işlevsel ve sağlam bir yapıda yer alır. Ancak kullanım koşulları nedeniyle makinelerde zaman zaman performans kayıpları yaşanabilmektedir. Bu nedenle de kontrol, temizlik ve bakım oldukça önemlidir.

Kuruyemiş tuzlama makinesi bakımı için düzenli olarak mutlaka temizlikten geçmesi gerekmektedir. Hatta bakım ve temizliği profesyonel firmalardan almak, cihaz güvenliği için daha iyi olacaktır. Özellikle bakım için makine mühendislerinden yararlanabilirsiniz. Temizlik için ise tuzlama işlemi sonrasında hızlı bir şekilde temizleme yapmak oldukça önemlidir. Eğer sürekli aynı kuruyemiş ürünün tuzlanması yapılacaksa temizliğini her tuzlama sonrası değil haftada bir olacak şeklinde yapabilirsiniz. Bakım ve kontrollere dikkat ederek GÜLMAK makineleri ömür boyu size eşlik edecektir. Kuruyemişleriniz ise makinenin ilk günkü performansında olduğu gibi en iyi kalitede tuzlanmış olacaktır.

WeCreativez WhatsApp Support
You can send your messages and questions to our customer representatives 24/7
👋 Hello, how can we help you?