Skip links
kahve-kavurma-makine kapasitesi

Ticari Kahve Kavurma Makine Kapasiteleri Nelerdir?

Kahvenin öğütme işlemine alınması öncesinde kavrularak hazır hale getirilmesi gerekir. Çünkü ham yeşil kahve çekirdekleri öğütmesi zor ve zahmetli bir sonuç ortaya koyar. Ayrıca yeşil kahve dünyada çok nadir tüketilen bir kahve çeşididir. Günümüzde bilinen kahve, kavrulmuş kahverengi veya siyah kahve çeşididir. Çekirdekler ticari kahve kavurma makine sayesinde kavrulduktan sonra öğütülerek bu yapısına kavuşur.

Kavrulmuş kahvenin genellikle aromatik özelliklerini kaybetmeden tüketilmesi daha faydalıdır. Bu nedenle ham çekirdekler sağlıklı şekilde muhafaza edilerek kavrulmaya hazır olarak bekletilmektedir. Her an hızlı bir şekilde kavrularak öğütme işlemine hazır hale de gelebilmektedir. Özellikle işletmelerde de bu yapıyı sağlayacak profesyonel ticari kahve kavurma makinası temin edilmelidir. Ancak temin edilen makinenin kapasitesi işletme için mutlaka uygun olması gerekmektedir.

Ticari Kahve Kavurma Makine Kapasitesi Nasıl Belirlenir?

Bir işletme için ticari kahve kavurma makinesi seçilirken kapasiteye çok dikkat edilmelidir. Çünkü işletmenin türüne ve boyutuna göre doğru kapasite birçok avantaj sağlar. Doğru kapasiteye sahip cihaz hızlı kavurma, taze kavurma ve enerji sarfiyatı için çok önemlidir. Ayrıca gereğinden büyük kapasiteli bir cihaz daha fazla kullanım alanına ihtiyaç duyar. İşletme içerisinde bu açıdan yerleşimi ve kullanımı zor olabilmektedir.

İşletmelerde kahve kavurma makinası kapasitesi belirlenmesi için özellikle kullanım ve satış miktarını göz önüne alınmalıdır. Örneğin, günlük 1 kg Türk kahvesi satışı yapabilirsiniz. Bu durumda ortalama 1 kilogram kavrulmuş kahveye ihtiyacınız olacaktır. İhtiyacınızı karşılayacak makine örnek olarak nova 1 kg kahve kavurma makinesi olabilmektedir. Bu cihaz 1 kilogram tambur kapasitesi ile termal kavurma gerçekleştirir. Minimum 300 gr tambur kapasitesi kullanımı ile de 12-15 dakika arasında kavurma yapar. Bu sayede saatlik 4-5 kg gibi bir kavurma kapasitesi de elde edilebilir.

ticari-kahve-kavurma-makinesi

Kahve Kavurma Makinesi Kapasiteleri Nasıl Değişir?

İşletmelerde bahsedilen şekilde ürün ihtiyacı belirlenerek doğru tambur kapasitesi tespit edilebilmektedir. Ancak bu noktada yine pratik bir ayrıntıya dikkat etmek önemlidir. Örneğin, 1 kg kahve kavurma makinası bu işlemi 12-15 dakikada gerçekleştirir. Bu durumda 1 kg makine saatte 4-5 kg üretim kapasitesi sağlayabilmektedir. Yani makine için belirtilen tambur kapasitesi 4-5 katı ile çarpılarak saatlik üretim kapasitesi hesabı yapılabilmektedir.

Nova serisi ürünlerimizde tambur kapasitesi çok geniş bir aralığa sahiptir. Çünkü her işletme farklı bir üretim ve satış kapasitesine sahip olarak hizmet vermektedir. Bazen bir esnaf işletmesi için 1 kg kapasiteli kahve kavurma makinesi yeterli olabilmektedir. Bazı büyük işletmeler günlük 50 kg kavrulmuş kahve satışı dahi yapabilmektedir. Bu nedenle nova kahve kavurma makinası ürünlerimiz 1-60 kilogram arası kapasiteler ile sunulmaktadır.

GÜLMAK olarak sunduğumuz makinelerde minimum 1 kg nova kahve kavurma makinesi bulunmaktadır. Bu kapasite artarak; 2-3-6-12-15-20-30 kg gibi kapasiteler sunmaktadır. En üst nokta da 60 kilogram kavurma makinası gibi değerlere ulaşmaktadır.

Belirtilen kilogram ölçüsü makinenin tambur kapasitesini ifade eder. Yani makinenin kazanı maksimum bu miktarda kahveyi aynı anda kavurabilmektedir. Aynı zamanda her makinenin minimum kahve kavurma kapasitesi de yer almaktadır. Örneğin 60 kg tambur kapasitesinde minimum 30 kg kahve rahatlıkla kavrulabilmektedir.

Doğru Kahve Kavurma Makinası Kapasitesi Neden Önemlidir?

Ticari kahve kavurma makine için doğru tambur kapasitesi her zaman önemlidir. Çünkü doğru kapasite daha hızlı kavurma sonucu elde etmenize yardımcı olur. Ürünün her zaman taze ve sağlıklı şekilde müşteriye sunulmasına yardımcı olur. İşletmede yeterli alanda doğru makineyi kullanmanızı sağlar. Eğer kahve kavurma makinası kapasitesi doğru seçilirse, enerji tasarrufu elde edilecektir.

Kahve kavurma makinesi daha büyük boyutlara ulaştıkça daha fazla enerji kullanım ihtiyacı sunar. Elektrik veya gazlı yakıt ile çalışabilen elektronik makineler enerji sarf eder. Bu enerji açısından artan kapasite daha fazla sarfiyat ortaya çıkarır. Bu nedenle işletmenin boyutuna ve ihtiyaçlarına bağlı tambur kapasitesi belirlenmelidir. Genellikle günlük ihtiyacı karşılayan kahve kavurma makinası en tasarruflu kullanımı sağlamaktadır.

WeCreativez WhatsApp Support
You can send your messages and questions to our customer representatives 24/7
👋 Hello, how can we help you?